Synagoga
Nie teraz.
Zaraz wychodzimy do synagogiXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno.
na ślub kuzynki.
SynagogaXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno. to dom zgromadzeń.
Nie do końca.
SynagogaXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno. nie wygląda
ani jak kościół, ani meczet.
Ma salę modlitw, ale my, Żydzi,
nie tylko modlimy się w synagodzeXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno..
Spotykamy się tam, rozmawiamy,
studiujemy ToręXToraTora (po hebrajsku „nauczanie, nauka”) to, najszerzej, całość nauczania judaizmu. Tora to również najważniejsza i najświętsza część Biblii, zwana też Pięcioksięgiem Mojżesza (bo składa się z pięciu ksiąg a jej autorstwo przypisuje się Mojżeszowi). Tradycja żydowska przypisuje spisanie Tory samemu Mojżeszowi. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Zwój Tory (po hebrajsku Sefer Tora) jest najświętszym obiektem judaizmu. Sefer Tora, której używa się w synagodze, spisana jest ręcznie na pergaminie i nawinięta na specjalne rolki – w postaci rodałów. Przechowywana jest w aron ha-kodeszu, czyli świętej szafie.…
Już wiem!
SynagogaXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno. to po prostu dom,
tylko taki specjalny.
Wielofunkcyjny!
Spotykamy się w nim z różnych okazji
i cieszymy, że jesteśmy razem.
To nasze wspólne miejsce.
SynagogaXSynagogaSynagoga to miejsce modlitwy Żydów. Synagogi to jednak nie tyko przestrzeń kultu i nauczania religijnego, odbywają się w nich również spotkania, wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Słowo synagoga pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgromadzenie”, po hebrajsku to bejt kneset czyli dom zgromadzenia. Po polsku używa się określenia „bóżnica”. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Wnętrze synagogi zawiera pewne stałe elementy, m. in.: bimę (podwyższenie z którego czyta się Biblię Hebrajską), aron ha-kodesz (z języka hebrajskiego świętą szafę), w której przechowuje się zwoje Tory. Zgodnie z zaleceniem Talmudu (czyli komentarza, uzupełnienia do Biblii Hebrajskiej) synagogi powinny być orientowane na wschód i górować nad innymi budynkami. W synagogach ortodoksyjnych mężczyźni siedzą osobno, kobiety osobno. to miejsce czytania
i nauczania ToryXToraTora (po hebrajsku „nauczanie, nauka”) to, najszerzej, całość nauczania judaizmu. Tora to również najważniejsza i najświętsza część Biblii, zwana też Pięcioksięgiem Mojżesza (bo składa się z pięciu ksiąg a jej autorstwo przypisuje się Mojżeszowi). Tradycja żydowska przypisuje spisanie Tory samemu Mojżeszowi. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Zwój Tory (po hebrajsku Sefer Tora) jest najświętszym obiektem judaizmu. Sefer Tora, której używa się w synagodze, spisana jest ręcznie na pergaminie i nawinięta na specjalne rolki – w postaci rodałów. Przechowywana jest w aron ha-kodeszu, czyli świętej szafie..
Wyjątkowe miejsce.
Pełne wiary i wspomnień.