Święto Rosz ha-Szana
Żydowskie święto Rosz ha-SzanaXRosz ha-SzanaRosz ha-Szana – święto nowego roku żydowskiego, obchodzone wg kalendarza żydowskiego w dniach 1 i 2 tiszri. Upamiętnia stworzenie świata. Nazywane jest świętem trąbek, bo Żydom towarzyszy wtedy dźwięk szofaru, rogu baraniego wzywającego do duchowej przemiany. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Ze świętem tym wiąże się wiele obrzędów w synagodze. W domach podaje się potrawy, wyrażające życzenie słodkiego, dostatniego i dobrego roku: jabłka i miód, powszechne są również ryba, granat, dynia, marchewka. Święto Rosz ha-Szana spędza się głównie w synagodze. Fragmenty Tory odczytywane w Nowy Rok przypominają o narodzinach Izaaka i ofierze Abrahama.
rozpoczyna każdy nowy żydowski rok.
Czasem nazywa się je też
Świętem Trąbek.
Nowy rok żydowski liczy się
według kalendarza żydowskiegoXKalendarz żydowskiLata w kalendarzu żydowskim liczone są według rachuby biblijnej, począwszy od stworzenia pierwszych ludzi (Adma i Ewy). Rok żydowski liczy 354 i 1/3 dnia. Jest oparty na cyklu księżycowym, to znaczy upływ miesięcy wyznaczany jest fazami księżyca. Miesiące nie trwają nigdy dłużej 30 dni. Lata liczone są natomiast wg rachuby słonecznej, dlatego siedmiokrotnie w ciągu 19 lat dodawany jest miesiąc przestępny. Najważniejsze święta kalendarza żydowskiego to Rosz ha-Szana, Jom Kipur, Pesach, Szawuot i Sukot. Miesiące w kalendarzu żydowskim: tiszri (przypada we wrześniu-październiku) cheszwan (październik-listopad) 29-30 dni kislew (listopad-grudzień) 30 lub 29 dni tewet (grudzień-styczeń) 29 dni szwat (styczeń-luty) 30 dni adar (luy-marzec) 30 dni adar II (dodawany w roku przestępnym – marzec-kwiecień) 29 dni nissan (marzec-kwiecień) 30 dni ijar (kwiecień-maj) 29 dni tamuz (czerwiec-lipiec) 29 dni aw (lipiec-sierpień) 30 dni elul (sierpień-wrzesień) 30 dni.
Wypada w miesiącu tiszrej.
Obchodzimy wtedy dwudniowe
święto Rosz ha-SzanaXRosz ha-SzanaRosz ha-Szana – święto nowego roku żydowskiego, obchodzone wg kalendarza żydowskiego w dniach 1 i 2 tiszri. Upamiętnia stworzenie świata. Nazywane jest świętem trąbek, bo Żydom towarzyszy wtedy dźwięk szofaru, rogu baraniego wzywającego do duchowej przemiany. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Ze świętem tym wiąże się wiele obrzędów w synagodze. W domach podaje się potrawy, wyrażające życzenie słodkiego, dostatniego i dobrego roku: jabłka i miód, powszechne są również ryba, granat, dynia, marchewka. Święto Rosz ha-Szana spędza się głównie w synagodze. Fragmenty Tory odczytywane w Nowy Rok przypominają o narodzinach Izaaka i ofierze Abrahama..
Nie.
Będę za to robić całą masę
innych rzeczy. Rosz ha-SzanaXRosz ha-SzanaRosz ha-Szana – święto nowego roku żydowskiego, obchodzone wg kalendarza żydowskiego w dniach 1 i 2 tiszri. Upamiętnia stworzenie świata. Nazywane jest świętem trąbek, bo Żydom towarzyszy wtedy dźwięk szofaru, rogu baraniego wzywającego do duchowej przemiany. Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij Ze świętem tym wiąże się wiele obrzędów w synagodze. W domach podaje się potrawy, wyrażające życzenie słodkiego, dostatniego i dobrego roku: jabłka i miód, powszechne są również ryba, granat, dynia, marchewka. Święto Rosz ha-Szana spędza się głównie w synagodze. Fragmenty Tory odczytywane w Nowy Rok przypominają o narodzinach Izaaka i ofierze Abrahama.
obchodzimy też na pamiątkę
stworzenia świata i człowieka.
To prawie jak moje
postanowienie noworoczne,
że będę więcej sprzątał
i jadł mniej ciastek.
Tylko ja o tym nie trąbię.